Ana Sayfa • İletişim • Site Haritası   

ERİK
Can Erik   : Can Erik ihracatımız Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır. 
Papaz erik : Papaz Erik ihracatımız Mayıs ve Haziran aylarında yapılmaktadır.
Siyah Erik : Siyah Erik ihracatımız Haziran Temmuz Aylarında yapılmaktadır.

KAVUN

Türkiye'nin en erken Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Marmara, Ege Bölgesi ve iç Anadolu bölgesinde ise Geççi çeşitleri üretilmektedir. Dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahiptir.
 
KARPUZ
Türkiye'nin en erken Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Marmara ve Ege Bölgesi'nde ise Geççi çeşitleri üretilmektedir.
Dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahiptir.

 KAYISI
Türkiye kayısı üretiminde, dünyanın birinci ülkesi konumundadır. Türkiye'de kayısı üreten illerden Malatya, Elazığ ve Niğde sofralık ve kurutmalık, diğer illerde ise sofralık üretim yapılmaktadır. Akdeniz ve Ege Bölgesi erkenci kayısı yetiştiriciliği için son derece uygun ekolojiye sahiptir. 
 
 PORTAKAL
Akdeniz Bölgesinde bilinen en eski göbekli portakal çeşididir. Sofralık portakallar içerisinde en çok talep edilendir. Antalya'dan Hatay'a kadar, bütün Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Navel grubundan dikimi yapılmaktadır.
Meyveleri büyük, yuvarlak oval arası, stil ucunda belirgin bir "göbek" mevcuttur. Meyve kabuğu koyu portakal rengi, hafif pürüzlüdür ve kolay soyulur. Çekirdeksiz, kolayca dilimlenen meyve, tatlı fakat yeterli ekşilikte, aromalı ve lezzetli bir türdür. Orta erkenci bir çeşittir. Depolama ve taşımaya elverişlidir.
 
 NAR
Narın, Türkiye meyveciliğinde ve dış ticaretinde önemli bir yeri vardır. Türkiye, narın anavatanı içinde yer almaktadır. Esas itibariyle Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde düzenli plantasyonlar şeklinde üretim yapılmaktadır. Yetiştiği yerler; Finike, Kemer, Antalya, İzmir, Denizli, Gaziantep ve Mersin yöresidir. 
Meyve iriliği, kabuk rengi ve kalınlığı, tane rengi, yumuşak çekirdeklilik, sululuk ihtiyaçlarına cevap verebilecek farklı çeşitleri bulunmaktadır. İhracatta Hicaz çeşidi ağırlıktadır.
Nar, meyve kabuğunun özel yapısı dolayısıyla, çeşitli koşullarda 4-6 ay Süreyle depolanabilmektedir.
 
 LİMON
Bu çeşit, dünyada en fazla Türkiye'de ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde üretilmektedir. Çok erkenci olan bu limon, Türkiye'nin ihracatında en büyük paya sahiptir. Meyvesi büyük, şekli uzun silindiriktir. En belirgin özelliği yana doğru yatık meme başıdır. Meme kabuğu ince, düzgün, açık yeşil ve parlaktır. Meyve eti yeşilimsi sarıdır. Çekirdek sayısı azdır(6-7 tane). 
  
 
MANDALİNA
Satsuma; Türkiye'de üretimi en çok yapılan ve ihracat için başlıca mandalina çeşididir. Özellikle Ege ve Doğu Akdeniz Bölgesinde üretilir. Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Kabuğun meyve etine bağlılığı gevşektir. Olgunlaşma döneminden sonra kabuğun etten ayrılması kolaylaşır. Meyveleri basık şekillidir, küçük orta boydadır ve çekirdeksiz sayılır. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Tat, koku ve kalitesi yüksek bir çeşittir. 
 
 AYVA
Dünya ayva üretiminin dörtte birini tek başına karşılayabilen Türkiye, dünya sıralamasında birinci ülke konumundadır. Ayva ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Orta Karadeniz'de yetiştirilmektedir. Sarı renkli güzel görünümlü hoş kokulu ve ağır bir meyvedir. Kabukları ve etli kısımları sert olan ayva; yenildiğinde ağızda mayhoş bir tat bırakır. Rengi yeşilden sarıya değişir ve tadı elma ile şeftali arasındadır. Kalitesi yüksek olan yerli çeşitler, ihraç edilmektedir.
 
 ŞEFTALİ
Şeftali, Türkiye'nin her yerinde yetiştirilmekle beraber, üretimin yarısı Marmara Bölgesi'nde yapılmaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde erkenci çeşitleri, Marmara ve Ege Bölgesi'nde ise Geççi çeşitleri üretilmektedir. Dünya üretim ve ihracatında önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de üretilen şeftaliler genellikle sarı etli çeşitlerdir. Çekirdeği kolay ayrılır, eti sıkıdır.    Meyveleri büyük, dış görünümü alımlı, eti sert, aroması yüksek ve hoş kokuludur.
 

 

Güncel Haberler
2012-02-05 19:48:33
Yeni Sitemiz
Yeni sitemiz yayına başlamıştır. Ürünlerimiz ve markalarımız ile ilgili bilgileri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

2012-02-05 19:48:34
Yeni Sitemiz
Yeni sitemiz yayına başlamıştır. Ürünlerimiz ve markalarımız ile ilgili bilgileri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

2012-02-05 19:48:35
Yeni Sitemiz
Yeni sitemiz yayına başlamıştır. Ürünlerimiz ve markalarımız ile ilgili bilgileri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

2012-02-05 19:48:36
Yeni Sitemiz
Yeni sitemiz yayına başlamıştır. Ürünlerimiz ve markalarımız ile ilgili bilgileri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Güncel Bağlantılar
  Alış Satış
Dolar
Euro  
ANTALYA
ONKEL DIŞ TİCARET A.Ş. Toptancı Hal Kompleksi No:577-578 ANTALYA • Tel: 0 242 338 07 51-52-53-54 Fax:0 242 338 07 38 • info@onkel.com.tr